Klasa 8 naszej szkoły wraz z nauczycielem zadbała o uporządkowanie pomnika upamiętniającego Powstańców Wielkopolskich oraz poległych i pomordowanych w czasie II wojny światowej. Takie działania przypominają, jak ważne jest pielęgnowanie pamięci również historycznej i troska o miejsca związane z przeszłością, która kształtuje naszą przyszłość. Pamięć o bohaterach i wydarzeniach sprzed lat jest fundamentem, na którym możemy budować naszą tożsamość i wartości kolejnych pokoleń.
Aktualności
Przed nami 1 Listopada
29.10.2024
DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY
28.10.2024Nasza szkoła przystąpiła do Kampanii: DZIECIŃSTWO BEZ PRZEMOCY, która jest wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci w Polsce i promuje rozwiązania sprzyjające dobremu dzieciństwu.
Po pierwsze – EDUKACJA!
Zrealizujemy inicjatywę edukacyjną, której celem będzie uwrażliwienie na problem przemocy wobec dzieci, zwiększenie wiedzy o problemie lub umiejętności unikania zagrożeń, szukania pomocy czy reagowania na przemoc. Adresatami naszych działań edukacyjnych będą uczniowie.
Po drugie: 19 listopada o godz.17.00 PODŚWIETLIMY na czerwono budynek szkoły jako wyraz symbolicznego sprzeciwu wobec krzywdzeniu dzieci.
Jak rozpoznać przemoc?
Rozpoznanie przemocy wobec dziecka może być trudne, ponieważ dzieci często ukrywają swoje cierpienie z powodu wstydu, strachu przed odwetem lub lojalności wobec sprawcy. Istnieją jednak pewne sygnały, które mogą świadczyć o tym, że dziecko doświadcza przemocy:
- Zmiany w zachowaniu: Dziecko, które nagle staje się wycofane, lękliwe, nadmiernie agresywne, ma problemy z koncentracją lub zaczyna unikać rówieśników, może doświadczać przemocy. Nagłe pogorszenie wyników w nauce, brak zainteresowania dotychczasowymi pasjami, a także problemy z kontrolą emocji to również potencjalne sygnały alarmowe.
- Fizyczne objawy: Siniaki, zadrapania, oparzenia, rany, które dziecko tłumaczy w sposób niewiarygodny, mogą świadczyć o przemocy fizycznej. Częste skargi na ból brzucha, głowy czy inne dolegliwości, bez wyraźnych przyczyn medycznych, mogą wskazywać na stres lub lęk związany z przemocą.
- Problemy ze snem: Koszmary, problemy z zasypianiem, nocne moczenie mogą być objawami przeżywania traumatycznych doświadczeń związanych z przemocą.
- Zaniedbanie higieny i wyglądu: Dziecko, które jest zaniedbywane, może nosić brudne, nieodpowiednie do pogody ubrania, mieć nieumyte włosy, problemy ze zdrowiem zębów lub skóry. Zaniedbane dziecko może wyglądać na chronicznie zmęczone i niedożywione.
- Unikanie pewnych osób lub miejsc: Dziecko, które nagle zaczyna unikać kontaktu z konkretną osobą, nie chce chodzić do szkoły, przedszkola, czy odwiedzać określonych miejsc, może doświadczać tam przemocy.
- Zmiany w relacjach społecznych: Izolowanie się od rówieśników, brak zaufania do dorosłych, trudności w nawiązywaniu przyjaźni mogą być oznakami doświadczania przemocy. Dziecko może stać się nadmiernie posłuszne, aby uniknąć konfliktów lub nadmiernie agresywne w próbach obrony.
Jeśli zauważysz którykolwiek z tych sygnałów, nie bagatelizuj swoich obaw. Rozmowa z dzieckiem, pełna troski i zrozumienia, może pomóc odkryć, co naprawdę się dzieje. Nie wahaj się również zasięgnąć pomocy specjalistów, takich jak psychologowie, pedagodzy czy pracownicy socjalni, którzy mogą wesprzeć dziecko i pomóc w podjęciu odpowiednich działań.
📢 Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ziemia, woda, powietrze – strażacy na straży ochrony środowiska”
28.10.2024Wśród nagrodzonych prac znalazły się również te, które zostały wykonane przez uczniów naszej szkoły.
Serdecznie gratulujemy!!!
7OSP Barcin
Protokół z Posiedzenia Jury Eliminacji Gminnych Konkursu Plastycznego w Barcinie
Data posiedzenia: 18.10. br.
Miejsce: Remiza OSP w Barcinie
Jury oceniło łącznie 77 prac nadesłanych na Ogólnopolski Konkurs Plastyczny „Ziemia, woda, powietrze – strażacy na straży ochrony środowiska”. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi na rolę strażaków w ochronie przyrody.
Ilość prac w poszczególnych kategoriach:
• Przedszkola: 27 prac
• Szkoły podstawowe kl. I-IV: 30 prac
• Szkoły podstawowe kl. V-VIII: 13 prac
• Szkoły ponadpodstawowe: 1 praca
• Dorośli: 6 prac
Po weryfikacji, do eliminacji powiatowych zakwalifikowano po 5 najlepszych prac z każdej kategorii:
• Przedszkola:
1. Lilianna Sienicka - Ziemia Woda Powietrze
2. Patrycja Pakulska - Strażackie serce
3. Mikołaj Sudoł - Dzielni strażacy w akcji
4. Liliana Gałęzewska - Pożar torfowiska
5. Nina Rożek - Gaszenie Pożaru
• Szkoły podstawowe kl. I-IV:
1. Wojciech Kozłowski - Pożar stajni
2. Lena Paczos - Ratunek
3. Oliwia Kowalska - Strażak ratuje świat
4. Mikołaj Masztalerz - Chronią, bronią, ratują- praca strażaka
5. Natasza Moritz - Z ziemi i powietrza na ratunek lasom
• Szkoły podstawowe kl. V-VIII:
1.Maja Andler - Strażacy ratują rodziny zalanych mieszkań
2.Kornelia Ciochoń - Siła żywiołu – zawsze razem
3.Katarzyna Woźniak - Wał – usterka – ewakuacja
4.Michalina Hałas - Strażak w akcji
5.Maja Rożek - Strażak i ogień
• Szkoły ponadpodstawowe:
1.Szymon Umiński - Pożar w lesie
• Dorośli:
1. Grażyna Śliwa - Pomoc przy powodzi
2. Halina Graczyk - Na pomoc powodzianom
3. Anna Sitarek - Strażak ratujący dziecko
4. Piotr Gunther - Każde życie jest ważne
5. Krzysztof Romel - Ratujemy nasze lasy
Skład komisji konkursowej:
• Przewodniczący: Hubert Łukomski
• Członkowie: Bogdan Makowski, Szymon Kozłowski, Janusz Krause.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom i trzymamy kciuki na kolejnym etapie konkursu.
Dziękujemy za piękne i kreatywne prace, które pokazują troskę o naszą planetę.
Szkoła Podstawowa nr 1 im. dr. Stanisława Krzysia w Barcinie Zespół Szkół w Barcinie MDK Barcin Dom Pomocy Społecznej w Barcinie Przedszkole nr 1 w Barcinie Przedszkole nr 3 w Barcinie
Zakończenie tygodnia kolorów
25.10.2024Jakże kolorowy był ten tydzień w naszej szkole. Zakończyliśmy go kolorami białym i czarnym. Mają one wiele znaczeń. Biel kojarzona jest z młodością, zaufaniem i wsparciem. Czerń można powiązać z elegancją, luksusem i prestiżem.
Uczniowie i wszyscy pracownicy szkoły bardzo chętnie włączyli się we wspólną zabawę. Samorząd uczniowski dziękuje za zaangażowanie i już planuje kolejne działania.
Warsztaty "Dary natury"
25.10.2024Dzisiaj korzystając z zaproszenia Zespołu Szkół w Barcinie uczestniczyliśmy w warsztatach "Dary natury". Mieliśmy okazję nie tylko stworzyć piękne prace plastyczne z darów jesieni, ale także skosztować jesiennych przysmaków. Atmosfera jak zawsze była radosna i sprzyjająca wspólnej zabawie.
3
Lekcja geografii wcale nie musi być nudna!
25.10.2024Bliski Wschód najczęściej kojarzy się nam z islamem , kulturą arabską oraz ropą naftową. Ta część naszego globu jest gorąca i to nie tylko ze względu na panujący klimat, lecz także z powodu toczących się tam konfliktów zbrojnych. To jeden z najbardziej niespokojnych regionów świata.
Wiktor i Olek z klasy 8 przygotowali na dziś bardzo ciekawą lekcję geografii. Przybliżyli koleżankom i kolegom położenie Bliskiego Wschodu, w bardzo interesujący sposób opowiedzieli o jego mieszkańcach, kulturze, religii. Nie zabrakło informacji o ropie naftowej, która jest tam podstawą rozwoju ekonomicznego.
Zajęcia uatrakcyjniły ciekawostki kulinarne. Było smacznie .
Brawo chłopcy.
16
TYDZIEŃ KOLORÓW
25.10.2024W naszej szkole trwa zorganizowany przez samorząd uczniowski TYDZIEŃ KOLORÓW.
Dziś cała społeczność szkolna mogła wyrazić poprzez kolor fioletowy mądrość i tajemniczość. Dowiedzieliśmy się, że fiolet pobudza wyobraźnię i kreatywność. Niektórzy zdecydowali się na barwę niebieską, która jest symbolem siły i wzniosłości. Wpływa na poczucie jedności i wprowadza wewnętrzną harmonię.
Jutro mamy do wyboru biel lub czerń. Na jaki kolor się zdecydujecie?
1
Obchody Dnia Zdrowia Psychicznego
23.10.2024W obchody Dnia Zdrowia Psychicznego zostały włączone wszystkie oddziały szkolne. Dla uczniów zostały zorganizowane zajęcia edukacyjne prowadzone przez pedagoga i psychologa szkolnego, dostosowane do wieku uczniów. Zajęcia odbyły się w formie prezentacji, filmów edukacyjnych, dyskusji. Młodsze dzieci stworzyły worki szczęścia, w których znajdowały się pomysły i sposoby na radzenie sobie w sytuacjach stresowych. Uczniowie klas IV-VI wykonali w grupach plakaty związane z tematem, które zostały umieszczone w holu głównym szkoły. Społeczność szkolna mogła zapoznać się z informacjami, co można zrobić, aby pielęgnować zdrowie psychiczne oraz pomocnymi numerami telefonów prezentowanych na gazetce.
12
🚦 Kartonowe znaki drogowe w akcji! 🚦
23.10.2024Klasa 4 na lekcji techniki postanowiła wziąć sprawy (i kartony) w swoje ręce! Dzieciaki stworzyły prawdziwe znaki drogowe... no, może nie do końca prawdziwe, bo z kartonu, ale wyglądają profesjonalnie! 🚸✂️
Dziś uczniowie oraz pracownicy szkoły pięknie zaprezentowali się w garderobie koloru zielonego. Zieleń kojarzy się przede wszystkim z harmonią, życiem oraz naturą. Jest kolorem nadziei i wolności. A u kogo pojawi się jutro fiolet lub odcienie niebieskiego? ☺️
23.10.2024
Kolor pomarańczowy symbolizuje między innymi szczęście. Żółty oznacza optymizm, jest kolorem nauki, intelektu i optymizmu. Nasza szkoła odznaczała się dziś właśnie takimi barwami☺️. Jutro zieleń…kto dołączy?😉
23.10.2024
Dzień czerwony już za nami. Zapraszamy do dalszej zabawy. Jutro pomarańczowo-żółty wtorek☺️.
21.10.2024
Zakończenie zbiórki
18.10.2024Dziś zakończyliśmy zorganizowaną przez SU naszej szkoły zbiórkę darów dla Fundacji Arka Braci Mniejszych. Wszystkie zebrane produkty osobiście odebrała założycielka fundacji.
Chcielibyśmy bardzo podziękować wszystkim darczyńcom!
Samorząd uczniowski zachęca do udziału w Tygodniu Kolorów
16.10.2024
Jesień w świetlicy
16.10.2024Skoro mamy jesień, to oczywiście nie możemy obyć się bez korali z jarzębiny. Dziś dzieci w świetlicy szkolnej wykonały taką oto przepiękną i twarzową biżuterię.
Kiermasz Bożonarodzeniowy
16.10.2024Ruszyły przygotowania do Kiermaszu Bożonarodzeniowego!
Choć do świąt jeszcze dwa miesiące, nasza szkoła już wpadła w świąteczny wir! Bo kto powiedział, że nie można zacząć wcześniej? Bombki, ozdoby, pierniczki – to wszystko się nie zrobi samo!
Nasze elfy już szlifują swoje talenty rękodzielnicze, a kuchenne zapachy powoli unoszą się w powietrzu (na razie tylko w wyobraźni, ale cierpliwości!). Przygotowania ruszyły pełną parą, bo chcemy, aby nasz kiermasz był pełen magii, uśmiechów i... pustych portfeli (w szczytnym celu, oczywiście!).
Tak więc, drodzy rodzice, uczniowie i nauczyciele – bądźcie gotowi na świąteczny zawrót głowy, który nadejdzie szybciej, niż myślicie!
Nagroda Burmistrza Barcina
16.10.2024Wśród wyróżnionych Nagrodą Burmistrza Barcina za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze znalazł się również nauczyciel naszej szkoły - pani Ewa Wolska
Gratulujemy serdecznie!
Dzień Edukacji Narodowej.
12.10.2024Dnia 11 października 2024 r. w Szkole Podstawowej w Mamliczu odbyły się obchody Dnia Edukacji Narodowej. Z tej okazji uczniowie przygotowali między innymi humorystyczne scenki, w których naśladowali wybranych nauczycieli, ukazując ich w zabawny, ale pełen szacunku sposób. Po występach uczniowie podziękowali nauczycielom i wszystkim pracownikom szkoły za ich codzienny trud, zaangażowanie i wsparcie w procesie nauczania. Atmosfera była radosna i pełna wdzięczności, a uroczystość zakończyła się życzeniami oraz wręczeniem symbolicznych upominków.
23
Wycieczka do Golubia-Dobrzynia.
12.10.2024Dnia 10 października 2024 r. uczniowie klas 2, 3, 4 i 5 wzięli udział w wycieczce do zamku w Golubiu-Dobrzyniu. Podczas wyjazdu dzieci miały okazję zwiedzić malowniczą budowlę, poznając jej bogatą historię oraz legendy związane z tym miejscem. Oprócz zwiedzania, uczniowie uczestniczyli także w zajęciach strzeleckich, gdzie pod okiem instruktorów uczyli się podstaw celności oraz zasad bezpieczeństwa. Wycieczka była pełna wrażeń i stanowiła doskonałe połączenie nauki oraz aktywnego wypoczynku.
56
Archiwum Aktualności
- Lipiec 2025
- Czerwiec 2025
- Maj 2025
- Kwiecień 2025
- Marzec 2025
- Luty 2025
- Styczeń 2025
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Wszystkie